Wellness hotel Horal v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích si připsal další ocenění, tentokrát v soutěži Stavba roku Zlínského kraje 2011, kterou pořádá Zlínský kraj společně s Krajskou stavební společností při Svazu podnikatelů ve stavebnictví, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků a Českou komorou architektů.
Horal byl nominován spolu s dalšími 11 projekty v kategorii Stavby občanské vybavenosti. Hlavní cenu obdržel zámek Nový Světlov. Horal si odnesl čestné uznání za nedávno dokončenou modernizaci sportovně relaxačního centra Wellness Horal s termálními bazény. Vyhlášení výsledků se uskutečnilo 17. května ve Zlíně.
„Hotel Horal si díky rekonstrukci získal velkou oblibu mezi návštěvníky Valašska. Jeho obsazenost se pohybuje kolem 90%, což je vysoko nad celostátním průměrem. Velmi nás těší, že má Horal úspěch nejen v očích veřejnosti, ale setkává se i s uznáním odborníků. Pro architekty i stavbaře bylo opravdu obtížné realizovat takto rozsáhlou a nákladnou stavbu, aby byla zároveň citlivě zasazena do prostředí Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Všem, kteří se na projektu podíleli, patří náš velký dík,“ uvedl Daniel Večeřa, generální ředitel firmy HP TRONIC.
Hotel Horal leží na okraji Velkých Karlovic, blízko česko-slovenské hranice v místech, kde dříve bylo rekreační středisko Zbrojovky Vsetín. Provozuje ho společnost HP TRONIC, podnikající od roku 1990 v obchodu se spotřební elektronikou. Zakladatel skupiny HP TRONIC Milan Hradil roku 1996 koupil tehdy chátrající a opuštěné rekreační středisko jako svou první investici v cestovním ruchu. Brzy přikoupil ještě dva karlovické hotely, dnes známé jako Lanterna a Galik. Dohromady tvoří Resort Valachy, který dnes s počtem 313 lůžek patří k největším ubytovatelům v regionu.
Horal nejprve v polovině 90. let prošel základní rekonstrukcí. Roku 2006 začala jeho rekonstrukce a dostavba podle návrhu architekta ing. Jaroslava Ševčíka, která si vyžádala 336 milionů korun. Z operačních programů Evropské unie ROP a v rámci Státního programu podpory cestovního ruchu na ni byla poskytnuta dotace ve výši 51 milionů korun, zbylou částku investovala firma z vlastních prostředků. Všechny projekty byly ještě v přípravné fázi konzultovány se Správou CHKO Beskydy s cílem najít řešení co nejméně narušující přírodní prostředí.
Rekonstrukce, během níž u hotelu Horal přibyla čtyřhvězdičková ubytovací rezidence E, golfové hřiště, parkovací dům či termální bazény Wellness Horal, skončila v létě 2011. Výstavba areálu v této části Valašska, které patří k oblastem s nejvyšší nezaměstnaností ve Zlínském kraji, pomohla k vytvoření nových pracovních míst. Od roku 2006 do konce července 2011 se zvýšil počet zaměstnanců Horalu z 18 na 70.
Hotel Horal již má na svém kontě významná ocenění. V říjnu 2011 obdržel Cenu Kudy z nudy v kategorii Podnikatelský počin díky termálním bazénům Wellness Horal. V listopadu 2011 obsadil ve 13. ročníku soutěže Nejlepší z realit – Best of Realty 2. místo v kategorii Hotely. Porotou byl oceněn „za svou eleganci i zakomponování do krajiny, která jej obklopuje“ a za to, že „díky své vybavenosti má velké předpoklady být úspěšný i po ekonomické stránce.“
Údaje o oceněném projektu „Ubytovací komplex Horal, sportovně relaxační centrum Wellness Horal“