Jablko nepadá daleko od stromu. O pravdivosti tohoto rčení přesvědčili saunéři relaxačního centra Wellness Horal porotce i návštěvníky Mistrovství ČR v saunových rituálech SaunaFest, které se konalo 14. – 16. března 2014 v Cedrus Spa Kunětická Hora.
V konkurenci 16 tuzemských saunérů se úspěšně prosadili dva zástupci Wellness Horal - Jiří Malina starší a jeho 19letý syn Jirka, kteří získali čtvrté a páté místo. Jiří Malina mladší navíc od poroty převzal cenu Objev roku 2014 a obsadil ještě 10. místo v další soutěži SaunaFestu – Velké ceně ČR s mezinárodní účastí, jíž se účastnili i přední saunéři ze zahraničí včetně Holanďana Fabiana van Dijka, třetího na loňském mistrovství světa a pátého v aktuálním světovém žebříčku.
V porotě, která ocenila výkon Jiřího Maliny mladšího titulem Objev roku, zasedli nejen čeští odborníci, ale také mj. pořadatel mistrovství světa Patrick Lenhart z Rakouska či uznávaní saunéři, kteří patří v oboru ke světovým autoritám - Lisa Pobre Christensen a Lay Pang Ong. „Velmi nás zaujalo, že ačkoli Jiří Malina mladší zatím nepracuje jako profesionální saunér a věnuje se rituálům jen ve volném čase, zvládá je tak výborně, že se při své první soutěži dokázal probojovat mezi špičku. To je úctyhodné, má před sebou slibnou budoucnost,“ vysvětlil rozhodnutí poroty jeden z jejích členů, ředitel SaunaFestu Pavel Hofrichter z České asociace wellness. „Nejen v rámci České republiky jsem se osobně ještě nesetkal s tím, že by se saunovými rituály takto úspěšně zabývali zástupci dvou generací jedné rodiny,“ doplnil Pavel Hofrichter.
Saunér Jiří Malina starší je nejzkušenějším a služebně nejstarším saunérem relaxačního centra Wellness Horal. Stál u zrodu saunových rituálů ve Velkých Karlovicích v roce 2011 a má za sebou i zkušenosti ze soutěží v tuzemsku i zahraničí. Devatenáctiletý Jiří Malina mladší, který bude letos maturovat na Střední škole informatiky, elektrotechniky a řemesel v Rožnově pod Radhoštěm, působí ve Wellness Horal dva roky, začínal na pozici plavčíka. „Přivedl mě sem táta, který mi tehdy řekl, že ve Wellness Horal shánějí na výpomoc brigádníky - plavčíky. Když jsem tam pak poprvé uviděl jeho saunové rituály, hned mě to chytlo a začal jsem se je učit. Základy práce s ručníkem mi dal táta a další inspiraci jsem čerpal na youtube, na záznamech ze světových soutěží. Tomu, že jsem na mistrovství viděl naživo mnohé z těchto osobností, u kterých jsem se inspiroval, a s některými dokonce postoupil do finále, pořád ještě nemůžu uvěřit. Saunové rituály mě baví, po letošní maturitě bych se jim určitě chtěl dál věnovat,“ prohlásil Jiří Malina mladší.
Saunové rituály jsou ve střední Evropě novinkou posledních let a postupně si nacházejí cestu i do tuzemských wellness center. Profesionální saunéry zatím zaměstnává jen pár relaxačních center v zemi. Wellness Horal patří mezi centra s nejširší a nejčetnější nabídkou rituálů v ČR, navíc je hostům poskytuje zdarma. „Když jsme před třemi lety začínali, nabízeli jsme tři rituály denně, které obstarával jeden saunér. Od té doby se rituály staly doslova hitem, mnozí hosté k nám jezdí cíleně kvůli nim. Abychom uspokojili rostoucí poptávku, dnes organizujeme až devět rituálů denně, z toho jeden ranní pro děti, a střídá se při nich šest saunérů. Letos v únoru jsme dokonce zaznamenali rekord – naše rituály navštívilo 2 991 hostů. Ocenění na SaunaFestu nás velmi potěšilo. Je pro nás potvrzením, že v kvalitě rituálů jdeme správným směrem. Přivezli jsme si navíc spoustu nové inspirace a nápadů, které v péči o naše hosty určitě využijeme,“ uvedl Martin Pařízek, ředitel Wellness Horal, které je součástí karlovického hotelu Horal v Resortu Valachy.
Pojmem saunové rituály (někdy též saunové ceremoniály) se označuje řízené saunování pod vedením odborníka - saunéra. Ten polévá horké kameny aromatickou esencí, čímž zvyšuje vlhkost vzduchu v sauně i pocit horka. Následně víří ručníkem, vějíři, vlajkami či jinými pomůckami vzduch v sauně, což napomáhá lepšímu otevírání pórů pokožky. Saunér také někdy hostům podává produkty k potírání pokožky, působící jako maska či peeling. Zanedbatelný není ani prvek zábavy, který se odvíjí od osobnosti saunéra, či příběh, který svým vystoupením návštěvníkům „vypráví“.
Na soutěžích se hodnotí saunérova technika práce s ručníkem, originalita a téma vystoupení, celkový dojem z předvedeného výkonu či aromatická esence. Rituály jsou provázeny i hudbou a světelnými efekty, jde prakticky o krátké divadelní vystoupení v sauně. Hlasování se účastní jak odborníci, tak široká veřejnost. Poměr hlasů z hodnocení poroty a návštěvníků je započítáván v poměru 50:50.